Moje Dejavu

Autor: Stanislav Bajza | 26.12.2016 o 0:00 | (upravené 26.12.2016 o 14:55) Karma článku: 5,25 | Prečítané:  123x

Moje DEJAVU.    Som vo veku ,ktorý ma oprávňuje vyjaviť svoje pocity zo žitia v dvoch spoločenských systémoch a podeliť sa so svojimi úvahami

Moje DEJAVU.

   Som vo veku ,ktorý ma oprávňuje vyjaviť svoje pocity zo žitia v dvoch spoločenských systémoch a podeliť sa so svojimi úvahami

Minulosť:

 Život v komunistickom Československu bol charakteristický tým, že vďaka vedúcej úlohy komunistickej strany sa stávali občania rovní a rovnejší ,vytrácal sa potenciál krajiny a motivácia pracujúcich. K tomu vrcholnou mierou prispievalo budovanie silného socialistického bloku a zapojením sa do súťaže medzi Ost a West . RVHP, kde motorom bol potenciál Českoslovenka použitý a prerozdeľovaný. Niekedy sa neoficiálne hovorilo o studenej vojne. Viedol k úbytku mozgov emigráciou, s následnou represiou a viedol ešte k väčšej demotivácii. Tento zjednodušene povedané, fakt nakoniec viedol k strate potenciálu krajiny a demotivácii pracujúcich , čo najlepšie vypovedá o tom, že mottom sa stávali heslá “Kto nekradne okráda svoju rodinu“ ak nebudem členom strany, nebudú môcť študovať moje deti a najbohatší sa stávali ,krčmári, mäsiari a pod. ktorí ťažili z nedostatku a úbytku potenciálu krajiny. Toto logicky vyvrcholilo spontánnym hnevom občanov v roku 1989 a zmenou spoločenského systému a vedúcej úlohy komunistickej strany.

Súčasnosť:

Po rozbití.....,pardon po vzniku samostatného Slovenska a prekonaní neduhov ranného kapitalizmu na niekoľko rokov sa darilo motivovať občanov. Potenciál malých a stredných firiem toho bol dôkazom. Vznikla kapitálotvorná vrstva, ale vznikala s veľkým potenciálom aj stredná vrstva. Podpora tohto trendu však netrvala dlho. Po výhre socialistov podotýkam v slobodných voľbách začali sa trendy veľmi podobné minulosti. Socialisti vďaka svojim génom začali cítiť, že silná stredná vrstva nie je to čo potrebujú na presadenie( zištných )svojich politických cieľov a začali na úkor malých a stredných firiem korumpovať podnikateľské prostredie masívnou podporou zahraničných firiem na úkor zvýšenia záťaže pre stredné vrstvy. Toto sa deje priamo, ale aj skrytou formou. Objavujú sa populistické heslá citujem „Stabilita“, „Garantujeme stabilné ceny energií“, „ Máme najlepšie ekonomické výsledky“. Ekonomike sa darí aj v okolitých krajinách po kríze, naprieč vládnucim stranám, avšak v inom móde, podstatne lepšom ,ako u nás. Začala paralela s rokmi pred 1989,byť členom víťazných socialistov, mať ochranu zaručenú predsedom, podieľať sa na delení bohatstva krajiny, podľa klasika „Vyhraj voľby a môžeš všetko“. Mladé schopné mozgy odchádzajú do zahraničia finančné skupiny ďalej bohatnú, právo sa rúti do nihilizmu, stredná vrstva chudobnie, motivácia sa stráca, potenciál krajiny sa ničí, úrodná zem sa likviduje pre potreby investorov atď. No nie je to DEJAVU?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?