Štátna moc podporuje výpaľníctvo

Autor: Stanislav Bajza | 2.1.2015 o 3:29 | Karma článku: 11,07 | Prečítané:  2013x

Netvrdím, že trh je všemocný a vyčistí úspešné firmy od neúspešných, neschopných a nepoctivých podnikateľov od schopných a poctivých. Som presvedčený, že určitá miera štátnej regulácie je nielen potrebná ale aj povinná. 

Otázka je len akú mieru by mala mať. A práve táto miera je hlavným kritériom ľavicovosti alebo pravicovosti vlád. Ak má však na trhu podnikania dobre fungovať prirodzený výber a podpora zdravého a schopného, tak potom práve zákon o reštruktualizácii je  hrobárom „očisťovania trhu“.
Možno sa len domýšľať o tom čo bolo hlavnou motiváciou našich zákonodarcov a lobistov pri návrhu a schvaľovaní tohto zákona. Záchrana veľkých zamestnávateľov a tým zamestnanosti? Ako volebná kampaň by sa to  dalo pochopiť, ale skutočné páky tohto zákona pôsobia presne opačne a z hľadiska zdravia trhu až deštrukčne.
Ako príklad uvediem výrok bývalého  GR Váhostavu, ktorý odôvodňoval Váhostavom predloženú dumpingovú cenu do tendra  na úseku diaľnice Dubná skala – Turany snahou za každú cenu získať tento kontrakt avšak tento výrok má pararelu aj vo výstavbe rekonštrukcie železníc,ktorej sme sa priamo zúčastnili. GR Váhostavu v otázke médii na oneskorené ukončenie a predlženie lehoty zahmlieva a neprizná fakt,že firmy pracujúce na týchto stavbách odišli z dôvodu neplnenia termínov platieb resp.neplnenia predmetu zmluvy. Podľa našej skúsenosti s prácami na rekonštrukcii železníc vôbec nešlo o dampingové ceny ,ale o spolitizovanie a pravdepodobné tunelovanie prostriedkov určených na práce.Toto vyšetrovala komisia EU nie z rozmaru,ale s veľkým podozrením.Dôvod,veď bolo treba zachraňovať zamestnanosť vo firme na úkor poddodávateľov je cesta do pekla. Potvrdilo sa ,že bič však plieska na konci a tým koncom  je reštruktualizácia stavebnej spoločnosti. Kto na ňu najviac doplatí ?  Nie ten kto ju spôsobil, ale drobné a stredné firmy, živnostníci a dodávatelia materiálov. O strate viery v poctivé podnikanie ani nehovoriac. Váhostav odpíše dlhy, tým ,že nezaplatí ďalším subdodávateľom,zahojí si rany, vymení pár medzitým rýchlo zbohatnutých manažerov a ide sa ďalej. A čo zamestnanci subdodávateľských firiem? Ako hovoril klasik pán Werich: „jede se dál temným močálem kolem bílejch  skal“.
Čo je to za zákon, ktorý umožňuje dopredu, bez reálneho postihu, kalkulovať podnikateľom so stratou,ktorá bude vyrovnaná na úkor tých,ktorí nemajú možnosť politickej a  štátnej ochrany. Kde je potom motivácia po znižovaní vlastných nákladov, efektívnom riadení a úsporných opatreniach. Načo by sme sa obmedzovali, veď štát nás aj tak podrží. A čo subdodávatelia, kto podrží ich ? Ak si niekto myslí, že zaplatiť týmto obetiam nepoctivého podnikania len zlomok toho čo mali dostať je v poriadku, tak je buď idiot alebo výpalník. Áno reštruktualizácia nepoctivých firiem je štátom odobrené výpalníctvo na strednej vrstve so všetkými negatívnymi dopadmi. Prijatý etický kódex  firmou Váhostav –SK je výsmechom poctivým podnikateľom a je to nôž do chrbta nielen trhu, ale aj všetkým poctivým občanom.
Kedy  parlament konečne zruší zákon  o reštruktualizácii a sprísni zákon o úpadku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?